Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlsíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Hračky a deskovky

Chcete pořídit svým dětem zajímavý dárek? Zkuste si prohlédnout ty, které podle nás dobře rozvíjí informatické myšlení, třeba vás některá zaujme.

Hračky

Ozoboti

Znáte tyhle robůtky, které jsou aktuálně jednou z nejoblíbenějších hraček na trénink logiky? Jsou stoprocentně poslušní! Dělají totiž přesně ty pohyby (zahni vlevo, otoč se o 90°,...), které jim nakreslením barevných kódů zadáte, a podle nich se pohybují po vámi namalovaných čarách. Zaručená zábava na celé odpoledne pro malé i velké!

Také byste chtěli vlastního Ozobota? V ČR je zatím trochu obtížné je sehnat, ale na velkých internetových obchodech se pořídit dají. A dokonce jsou jimi už vybavené i některé školy! Tak to třeba navrhněte i v té vaší. Nejlepší české Ozostránky http://ozobot.sandofky.cz.

Futuro Cube

Herní kostka ovládaná pohybem.

Cubetto

Hra Cubetto slibuje, že naučí programovat i ty nejmenší. Jde o deskovou hru pro děti od tří let, ve které je úkolem dostat dřevěné vozítko z bodu A do bodu B. Na Kickstarteru během několika dní uchvátila nečekaně velké množství lidí a hitem je i po několika letech na trhu.

Článek o IT hračkách pro menší i větší zpracovaly Czechitas a můžete si ho přečíst tady.

Deskovky

Ricochet Robots

Najděte jako první tu nejkratší cestu robota k právě zvolenému cíli. Variant je více, ale jen jedna je tan nejkratší. Vymyslete ji první! Ricochet Robots je v podstatě logická optimalizační úloha, ve které máte za úkol pomoci najít robotů důmyslnou cestu k cíli. Před hrou je sestaven hrací plán skládající se ze čtyř částí. Každá z nich je oboustranná, čímž je umožněna značná variabilita hrací desky (96 možností). Hrát může libovolný počet hráčů, kteří nad hrací plochou řeší problém, jak dostat robůtka co nejméně tahy k jeho cíli. Velkou výhodu této hry představuje fakt, že všichni hráči hrají současně. Hráči proto nepohybují přímo roboty na desce, ale cestu hledají jen v duchu. Ten, komu se podaří nalézt nejkratší, získává žeton.

Zdroje zde.

RoboRally

Klasická závodivá hra, ve které programujete své roboty tak, aby co nejrychleji projeli továrnou plnou nástrah. Programování se děje za pomoci karet s jednoduchými pokyny (doleva, doprava, vpřed), problém je ale v tom, že jakmile jednou program sestavíte, nemůžete s ním už hnout. Hra je určena pro 2-8 hráčů (verze 2016) a čím víc hráčů hraje, tím lepší zábava.

Zdroje zde.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů