Projekt PRIM (Podpora rozvoje informatického myšlení) má za cíl podporovat změnu orientace školského předmětu informatika z uživatelského ovládání výpočetních technologií směrem k základům informatiky jako oboru. Participují na něm všechny pedagogické fakulty v České republice a Národní ústav pro vzdělávání. Garantem projektu je Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Projekt je zaměřen na předmět informatika na všech stupních škol od mateřských, až po střední.
Východiska a cíle projektu
Projekt iMyšlení.cz reaguje na vzrůstající potřebu jak IT odborníků, tak všeobecného vzdělání populace z oblasti informatiky, i na podobné aktivity v řadě vyspělých zemí, kde se informatické myšlení (computational thinking) dostává do popředí pozornosti škol a tvůrců národního kurikula.
Projekt má připravit: školní kurikulum, ověřené vzdělávací materiály pro školy, školení pro učitele, inovaci výuky učitelů na pedagogických fakultách, masivní e-learningové kurzy pro veřejnost, popularizaci informatiky a autorského přístupu k počítači , podporu inovací v oblasti školské informatiky (studentských VŠ soutěží, odborných didaktických konferencí, soutěží učitelů z praxe - tvůrců vzdělávacích materiálů).
Edukativní a popularizační aktivity
V rámci projektu celoročně probíhají edukativní a popularizační aktivity, a to až do září 2020, kdy projekt oficiálně končí. Mnohé z aktivit v současnosti navázaných na projekt ovšem budou pokračovat i po skončení projektu, patří mezi ně Code Week, Technohraní, Hour of Code, Seznámení s mechatronikou, ale i další.
Některé akce a programy jsou regionální a založené na nadšení učitelů informatiky, jiné jsou organizovány univerzitami. Akce jako Code Week nebo Hour of Code mají celostátní dosah, ale i mezinárodní přesah. Projekt PRIM není jejich organizátorem, podílí se ovšem na realizaci. Součástí aktivit zaměřených na informatické myšlení je také Bobřík informatiky, který se pořádá celorepublikově na základních a středních školách od roku 2008.