Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Projekt PRIM (Podpora rozvoje informatického myšlení) má za cíl podporovat změnu orientace školského předmětu informatika z uživatelského ovládání výpočetních technologií směrem k základům informatiky jako oboru. Participují na něm všechny pedagogické fakulty v České republice a Národní ústav pro vzdělávání. Garantem projektu je Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Projekt je zaměřen na předmět informatika na všech stupních škol od mateřských, až po střední.

Východiska a cíle projektu

Projekt iMyšlení.cz reaguje na vzrůstající potřebu jak IT odborníků, tak všeobecného vzdělání populace z oblasti informatiky, i na podobné aktivity v řadě vyspělých zemí, kde se informatické myšlení (computational thinking) dostává do popředí pozornosti škol a tvůrců národního kurikula.

Projekt má připravit: školní kurikulum, ověřené vzdělávací materiály pro školy, školení pro učitele, inovaci výuky učitelů na pedagogických fakultách, masivní e-learningové kurzy pro veřejnost, popularizaci informatiky a autorského přístupu k počítači , podporu inovací v oblasti školské informatiky (studentských VŠ soutěží, odborných didaktických konferencí, soutěží učitelů z praxe - tvůrců vzdělávacích materiálů).

Edukativní a popularizační aktivity

V rámci projektu celoročně probíhají edukativní a popularizační aktivity, a to až do září 2020, kdy projekt oficiálně končí. Mnohé z aktivit v současnosti navázaných na projekt ovšem budou pokračovat i po skončení projektu, patří mezi ně Code Week, Technohraní, Hour of Code, Seznámení s mechatronikou, ale i další.

Některé akce a programy jsou regionální a založené na nadšení učitelů informatiky, jiné jsou organizovány univerzitami. Akce jako Code Week nebo Hour of Code mají celostátní dosah, ale i mezinárodní přesah. Projekt PRIM není jejich organizátorem, podílí se ovšem na realizaci. Součástí aktivit zaměřených na informatické myšlení je také Bobřík informatiky, který se pořádá celorepublikově na základních a středních školách od roku 2008.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů