Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Modelové školní vzdělávací programy pro základní vzdělávání

Tyto modelové ŠVP jsou vytvořeny pro schválenou hodinovou dotaci 2 + 4 ve čtyřech verzích:

1. ŠVP Opatrně vpřed   pdf edit

Je určen školám, které se rozhodnou přejít na novou informatiku bez jakýchkoliv nákupů pomůcek či učebnic a přitom chtějí naplnit požadavky RVP.

2. ŠVP Nebojácně vpřed   pdf edit

Pro školy, které chtějí do změny výuky investovat nákupem robotických stavebnic a pomůcek a chtějí vytvořených učebnic využít v maximální míře.

3. ŠVP Progresivně vpřed   pdf edit

Pro školy, které chtějí do změny výuky investovat nejen nákupem robotických učebních pomůcek, ale i rozšířenou hodinovou dotací a posunutím startu výuky od 3. ročníku. Zde je připraven ambiciózní program pro dotaci 3 + 5 hodin.

4. ŠVP Kreativně vpřed    pdf edit

Ve verzi šablony, ze které si aktivní školy svůj ŠVP budou schopny sestavit samy.

 

Každý z modelových ŠVP lze stáhnout ve formátu pdf a v editovatelné podobě. Pro stažení klikněte na ikony.

 

 

Vysvětlivky k obsahu jednotlivých ŠVP:

  • U variant 1, 2, 3 je učební plán sestaven jako časový, uspořádaný po ročnících a tématech. Zaručuje tím návaznost témat, pokud se budou učit v navrženém pořadí.
  • V tabulce učebního plánu jsou témata, jejichž zařazení je nutné pro naplnění všech očekávaných výstupů RVP, označena písmenem A. To znamená, že pokud se škola rozhodne, že takové "A téma" nezařadí, je potřeba, aby si zkontrolovala, zda tyto očekávané výstupy naplní jiným způsobem (zařazením jiného např. robotického tématu nebo výukou v jiném programovacím prostředí apod.)
  • Očekávané výstupy RVP jsou v jednotlivých tématech konkretizovány a rozepsány do očekávaných výstupů ŠVP. Proto je více očekávaných výstupů ŠVP než původních RVP.
  • Očekávané výstupy ŠVP jsou svými formulacemi a terminologií přizpůsobeny vzdělávacímu materiálu, který je v tématu uveden jako doporučený.
  • Konkrétní témata se v jednotlivých variantách ŠVP neliší svými výstupy, ale mohou se lišit dotací hodin. U některých variant je tím umožněno jít více do hloubky problematiky nebo volit časově náročnější metody výuky.
  • Tyto modelové ŠVP byly vytvořeny tak, aby v maximální míře využily učebnice, rozvíjející informatické myšlení a vzniklé v rámci projektu PRIM. K některým tématům tak nebyly materiály vytvářeny a položka Zdroje je tak prázdná. Jde většinou o tradiční témata, která se již v informatice vyučují (např. výpočty v tabulkách, nauka o počítači apod.)   

 Tyto ŠVP byly aktualizovány ke dni 1. 10. 2022 s ohledem na existenci nových materiálů Robotika pro ZŠ: programujeme micro:bit pomocí Makecode, Datová Lhota a učebnic informatiky nakl. Fraus s doložkou MŠMT.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů