Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Microbit Makecode obálka.jpg

Učebnice Robotika pro základní školy: programujeme micro:bit pomocí Makecode obsahuje sadu metodických materiálů pro učitele se zaměřením na programování, odráží revidovaný rámcový vzdělávací program z informatiky a naplňuje některé z očekávaných výstupů, které jsou v něm zařazené. Vznikla přepracováním učebnice Robotika pro střední školy: programujeme micro:bit pomocí Pythonu a je upravena pro úroveň žáků 8. – 9. ročníků základní školy nebo žáky středních škol netechnického zaměření.

Učebnice využívá k výuce programovatelnou desku micro:bit, kterou ovládá pomocí blokového programovacího prostředí Makecode. K jejímu zvládnutí jsou třeba znalosti základů programování v některém blokovém programovacím jazyce.

Metodické materiály pro učitele

Pracovní listy pro žáky

Oblast:
robotika
Autor:
Mgr. Jiří Pech, Ph.D., bc. Jan Pršala, doc. PaedDr. Jiří Vaníček, Ph.D., PhDr. Milan Novák, Ph.D.
ISBN:
978-80-7394-851-1
Stupeň školy:
2. stupeň ZŠ

Učebnice je určena pro vyšší ročníky 2. stupně základní školy. Žáci - programátoři v ní vytvářejí jednoduchá zařízení zpracovávající informace, využívající datové vstupy (tlačítka, náklon desky, senzory) a výstupy (matici LED diod, zvuk, připojené periferní součástky). Žáci tak vidí princip vytváření a ovládání automatických elektronických zařízení a aplikují své nabyté programátorské schopnosti. 

Učebnice je rozdělena do kapitol podle jednotlivých součástí desky. Tyto kapitoly obsahují příklady odstupňované podle náročnosti. Učebnice obsahuje metodické materiály pro učitele v podobě podrobných průvodců hodinami, dále pracovní listy pro žáky se zadáními úkolů, které žáci řeší objevováním, experimentem, řešením problémů. V celé učebnici je kladen důraz na samostatné plnění úkolů, ideálně ve dvojici žáků.

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-18219/2021-1 dne 29. 6. 2021 k zařazení do seznamu učebnic pro základní vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací obor Informatika s dobou platnosti šest let.

Aktuální verze je z dubna 2022 (úpravy v kap. 6)

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů