Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Scratch 11 obálka.jpg

Učebnice je rozšířením původní učebnice programování pro 2. stupeň základní školy (dostupné na webu imsleni.cz) Navazuje na ni kapitolou 11 práce s výrazy s proměnnou. Rozšíření je určeno pro víceletá gymnázia nebo pro pokročilé žáky základních škol. Učebnice se skládá z metodiky pro učitele a žákovských listů se zadáními úloh.

Metodika pro učitele

Žákovské listy

Online pracovní soubory

Oblast:
programování
Autor:
doc. PaedDr. Jiří Vaníček, Ph.D.; RNDr. Ingrid Nagyová, PhD.; doc. PaedDr. Monika Tomcsányiová, PhD.
ISBN:
978-80-7394-852-8
Stupeň školy:
2. stupeň ZŠ

Autoři vnímají programování jako hřiště, na němž se žáci učí vytvářet postupy, zapisovat je v jazyce srozumitelném počítači, řešit problémy pomocí algoritmu, naučit se číst počítačový kód a rozumět mu, vytvářet řešení a hledat v nich chyby. Žáci by si ale učení měli především dobře užít, objevovat, spolupracovat a v neposlední řadě porozumět tomu, jak počítače fungují.

Tato učebnice (přesněji sada vzdělávacích materiálů) nabízí sadu aktivit pro práci s výrazy, v nichž žáci počítají svůj body mass index, provádí geometrické výpočty a simulace, výpočet přestupného roku, kontrolu správností rodného čísla, simulaci ručičkových stopek apod. Učebnice je zakončena projektem, v němž žáci vytvoří logickou hru, v níž hraje počítač proti člověku, odhalí vítěznou strategii hry a tu naprogramují.

Učebnice umožňuje individuální tempo žáků a podporuje práci ve dvojici. Vedle žákovských listů a souborů s jednotlivými aktivitami je k dispozici bohatá metodika pro učitele s výsledky úloh a radami, jak vést výuku a jak zvládnout obtížné situace. 

Žáci mohou spouštět pracovní soubory i zadání úloh přímo z webu z této stránky (odkazy nahoře).

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-18219/2021-1 dne 29. 6. 2021 k zařazení do seznamu učebnic pro základní vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací obor Informatika s dobou platnosti šest let.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů