Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Práce-s-daty-pro-5.-až-7.-ročník-základní-školy---big-2.jpg

Výukový materiál Práce s daty je určený pro 5. až 7. třídu ZŠ. Obsahuje úlohy zaměřené na práci s daty v šesti oblastech. Pomáhá žákům uvědomit si, co jsou data. Ukazuje různé způsoby evidence dat. Žáci díky němu získají nad daty kontrolu. Dokáží je filtrovat, třídit i řadit dle potřeby. Data porovnají a vyznají se v různých způsobech jejich prezentace. Budou umět řešit problémy s daty různorodého charakteru. Pro výuku nejsou požadovány žádné vstupní znalosti.

Vzdělávací materiál

Oblast:
informatika
Stupeň školy:
2. stupeň ZŠ
Autor:
PhDr. Zbyněk Filipi, Ph.D.; PhDr. Denis Mainz, Ph.D.; Mgr. Jan Fadrhonc

Očekávané výstupy, k nimž by měly úlohy výukového materiálu Práce s daty přispívat, odpovídají reformě RVP ZV. Podporují informatické myšlení a při vhodné práci s úlohami i formování osobnosti žáka. Výhodou pro učitele je u mnoha úloh měnící se zadání, které umožňuje porovnávat řešení různých žáků. Díky uvedenému lze při výuce využít jednu úlohu opakovaně s jinými daty, jejich rozvržením apod., protože důležitý je koncept, na kterém úloha stojí. V několika případech byla využita i možnost gradace úloh.

Obsah

  • Víme, co jsou data.
  • Evidujeme data.
  • Kontrolujeme data.
  • Filtrujeme, třídíme a řadíme data.
  • Porovnáváme a prezentujeme data.
  • Řešíme problémy s daty.

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-14714/2021-3 dne 31. 5. 2021 k zařazení do seznamu učebnic pro základní vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací obor Informatika s dobou platnosti šest let.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů