Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Robotika-pro-střední-školy-programujeme-Arduino---big.jpg

Učebnice Robotika pro střední školy: programujeme Arduino obsahuje sadu metodických materiálů pro učitele se zaměřením na programování, odráží zrevidovaný rámcový vzdělávací program z informatiky a naplňuje některé z kompetencí, které jsou v něm zařazené. Učebnice využívá k výuce platformu Arduino a obsahuje výukové materiály jak s ní pracovat. 

Verze z března 2022:

Online verze učebnice

Komplet učebnice ke stažení (cca 1Gb)

Učebnice v jednom pdf (17 MB)

Oblast:
robotika
Stupeň školy:
Střední
Autor:
PhDr. Milan Novák, Ph.D.; Mgr. Jiří Pech, Ph.D.

Arduino je prototypovou a otevřenou platformou založenou na snadno použitelném hardwaru a softwaru. Programovatelné desky Arduino zpracovávají vstupy a s použitím programového kódu vytvoří výstup. K desce Arduino lze přidat řadu dalších hardwarových komponent. S využitím open source knihoven dostupných na webu lze Arduino využít pro širokou škálu projektů, od extrémně jednoduchých až po vysoce komplexní. Tím je tato platforma velice flexibilní.

Učebnice ARDUINO je určena pro střední školy s doporučením pro školy technicky odborné a gymnázia.

Programátoři vytvářejí roboty, dálkově řízená vozidla, domácí automatizační zařízení atd. Platforma Arduino získala popularitu díky své jednoduchosti a cenové dostupnosti. Pro začátečníka, včetně dítěte, je relativně snadné s programováním na této platformě začít. Výukový potenciál lze spatřovat v pokrytí několika oblastí jako design, elektronika, embedded systémy a v neposlední řadě programování. Tyto oblasti se navzájem prolínají a doplňují.

Učebnice je rozdělena do kapitol, které obsahují příklady odstupňované podle náročnosti. Každá kapitola obsahuje materiály pro učitele v podobě podrobných průvodců hodinami, pracovními listy pro žáky a podrobnými průvodci teorií, vztahující se k probíranému tématu. V celé učebnici je kladen důraz na samostatné plnění úkolů, které postupně odhalují možnosti této plarformy.

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-34070/2021-6 dne 17. května 2022 k zařazení do seznamu učebnic pro střední vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací oblast Informatika s dobou platnosti 6 let.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů