Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Robotika-programujeme-Micro-bit-pomocí-Pythonu---big.jpg

Učebnice Robotika pro střední školy: programujeme Micro:Bit pomocí Pythonu obsahuje sadu metodických materiálů pro učitele se zaměřením na programování, odráží revidovaný rámcový vzdělávací program z informatiky a naplňuje některé z očekávaných výstupů, které jsou v něm zařazené. Učebnice využívá k výuce platformu Micro:bit.

Učebnice se skládá z metodický listů pro učitele, pracovních listů pro žáky a teoretické příručky. 

K jejímu zvládnutí jsou třeba předchozí znalosti základů programování v jazyce Python.

Metodické listy

Pracovní listy

Úvod a teorie

Oblast:
robotika
Stupeň školy:
Střední
Autor:
Mgr. Jiří Pech, Ph.D.; PhDr. Milan Novák, Ph.D.

Micro:bit je open-source vývojový kit, vyvinutý ve Velké Británii za podpory BBC určený primárně pro výuku informatiky. Obsahuje 5x5 matici LED diod a dvě programovatelná tlačítka, kompas, tříosý akcelerometr (gyroskop) atd. Lze s ním komunikovat pomocí Bluetooth a dva micro:bity spolu mohou přímo komunikovat pomocí radia. Micro:bit je možné programovat pomocí několika programovacích jazyků: v blokově orientovaný jazyk podobný jazyku Scratch, JavaScript a MicroPython. V této učebnici se Micro:bit programuje v jazyce Python.

Učebnice je určena pro střední školy s doporučením pro školy netechnicky zaměřené a gymnázia. Učebnici lze použít s určitým uzpůsobením v nejvyšších ročnících základní školy.Žáci - programátoři v ní vytvářejí roboty, dálkově řízená vozidla, domácí automatizační zařízení atd.

Platforma Micro:bit získala popularitu díky své jednoduchosti a cenové dostupnosti. Výukový potenciál lze spatřovat v pokrytí několika oblastí jako design, elektronika, embedded systémy a v neposlední řadě programování. Tyto oblasti se navzájem prolínají a doplňují.

Učebnice je rozdělena do kapitol, které obsahují příklady odstupňované podle náročnosti. Každá kapitola obsahuje materiály pro učitele v podobě podrobných průvodců hodinami, pracovními listy pro žáky a podrobnými průvodci teorií, vztahující se k probíranému tématu. V celé učebnici je kladen důraz na samostatné plnění úkolů, které postupně odhalují možnosti platformy Micro:bit.

Schválilo MŠMT č. j.: MSMT-34070/2021-6 dne 17. května 2022 k zařazení do seznamu učebnic pro střední vzdělávání jako součást ucelené řady učebnic pro vzdělávací oblast Informatika s dobou platnosti 6 let.

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů