Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Informatické myšlení

flag en

Představte si to jednoduše. Stojíte ve frontě u pokladny, hledáte parkovací místo, vybíráte si místo, kde chcete žít, potřebujete vybrat spolupracovníka do firmy na pohovoru, nebo dokonce hledáte svého životního partnera. Tyto “každodenní” životní situace řeší skoro každý a nezřídka má pocit, že nevybral tu správnou možnost. Že to mohl řešit lépe. Anebo naopak, že to vyřešil tím nejlepším možným způsobem. Otázky na (nejen) tato témata zodpovídá kniha Algoritmy pro život. Dvojice autorů Brian Christian a Tom Griffith se čtenáři snaží zjednodušit rozhodování skrze “teoretickou informatiku”. Aplikují modely a exaktní vědu na zdánlivě banální situace, čímž se lidem snaží usnadnit život.

Hledáte správný nájem v horizontu jednoho měsíce a chcete najít ten nejlepší? Pak vězte, že sběru dat máte podle této knihy věnovat jedenáct dní, a sice 37 procent svého času. Po tuto dobu nedělejte nic jiného, než hledejte to správné bydlení, ale i kdyby se vám něco sebevíc líbilo, žádnou smlouvu zatím nepodepisujte. Právě za tuto dobu totiž uvidíte tak akorát příkladů, abyste měli dostatečný přehled a nejvyšší šanci rozhodnout se správně. A když pak najdete byt, který pro vás bude lepší než ty předchozí, můžete v klidu podepsat nájemní smlouvu.

To je jeden ze způsobů, kterými radí kniha Algoritmy pro život, jak efektivně využít znalosti z “programování” pro běžný život. Autoři se v knize nesnaží najít univerzální řešení pro to, jak nalézt životního partnera, či jak nejlépe zaparkovat. Jen se pokouší dávat rady, jak se dobře rozhodnout a nepřemýšlet pak nad tím, jestli byl tento  krok správný, či nikoliv. Věřte nebo ne, ale takto si opravdu můžete usnadnit život. Navíc je vše psané s nadhledem, takže nemusíte mít strach, že by se autoři snažili dělat z lidí počítače, protože ty mají podle nich konec konců velmi silné omezení.

Kniha ale není jen o rozhodovaní, je to soubor velmi dobře vybraných příkladů, které v konečném důsledku mohou vést k osobnímu seberozvoji. Navíc je toto dílo přeložené do češtiny velmi čtivě napsané. Samotné programování a základní vhled do informatiky tak může pro čtenáře být vlastně jen sladkou třešničkou na dortu...

Sdílejte akci:

Zůstaňte v obraze


© Copyright 2018 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Vyrobil Rexonix, corporate design Helena Jiskrová. Pravidla ochrany osobních údajů